• 24.04.2024

Побутові кліщі – одна із причин алергії

Лис 26, 2021

Сьогодні ентомолог ДУ «Кіровоградський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Тетяна Колодіна провела захід в Обласній універсальній бібліотека ім. Д. Чижевського на тему: «Гігієна побуту. Чи не безпечні пилові кліщі». Інформаційні тематичні зустрічі проводяться згідно інформаційно.

До найпоширеніших алергенів, поряд із такими відомими як пилок різних рослин, отрута комах, різні види харчових продуктів та домашніх тварин відноситься також побутовий пил.

Побутовий пил містить багато неорганічних та органічних частинок, зокрема, пісок, текстильні та паперові волокна, вовна тварин, волосся, цвіль, лупа, а також насіння та пилок рослин, які самі по собі можуть бути причиною алергії. Однак «головним» з алергенів у побутовому пилу є алергенні кліщі, які можуть викликати такі прояви алергії як риніт, екзема, атопічний дерматит або кропив’янка, бронхіальна астма.

Ці кліщі не помітні неозброєним оком, тому визначити їх наявність у пилу може лише фахівець, відібравши у жилих приміщеннях зразки для аналізу та дослідивши їх під мікроскопом.

Кліщі живляться виключно продуктами відлущування епідермісу: клітинами, лусочками, волосками та іншими роговими рештками. У домашній пил кліщі потрапляють із ковдр, матраців, подушок, постільної білизни, м’яких меблів та іграшок, килимів, масивних  штор, кімнатних рослин, штучних квітів, книг та ін.

При відсутності ефективного провітрювання та систематичного прибирання, алергенні кліщі розмножуються без особливих перешкод. Сприятливими умовами для їх розмноження є температура вище +22ºС та висока вологість повітря (70-80%). В 1 г побутового пилу може міститися від 200 до 15 тисяч екземплярів кліщів. Потомство однієї самиці за рік може нараховувати 5 млрд. кліщів.

У бактеріологічній лабораторії ДУ «Кіровоградський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» працюють фахівці, які не тільки проводять дослідження побутового пилу на наявність в ньому алергенних кліщів, але й нададуть професійні рекомендації щодо заходів боротьби із ними та як запобігти їх подальшого розповсюдження. Крім того співробітниками лабораторії проводяться обстеження в дитячих дошкільних закладах та лікарнях.