• 18.04.2024

Вакцинація проти поліомієліту

Кві 28, 2022

ДУ «Кіровоградський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» спільно з Центром громадського здоров’я України надає рекомендації

Звертаємося до всіх батьків

Сьогодні наші діти потребують уваги та захисту, як ніколи. Ризики захворіти зростають із кожним днем повномасштабної війни росії проти України. Тому потрібно зробити все можливе, аби вони не зазнали страшних інфекційних захворювань.

Вакцинація проти поліомієліту внесена в Національний календар рутинних щеплень України та обов’язкова у всіх країнах Європи. Дітям достатньо лише 6 доз щеплень для імунітету на все життя.

Вірус поліомієліту вражає нервові клітини, що відповідають за рухи, і спричиняє параліч. Паралітична форма поліомієліту невиліковна.

Зазвичай симптоми схожі на ГКІ або грип чи ГРВІ. Поки людина думає, що в неї грип, вірус поліомієліту підступно розповсюджується організмом. І згодом виникають рухові розлади. Вони виражаються сильними болями в м’язах, паралічем, що розвивається за кілька годин, вражаючи ноги, плечі, груди, живіт, обличчя тощо.

Хвороба призводить до смерті, вражаючи дихальні м’язи. У разі одужання, функції уражених хворобою нервів та м’язів не відновлюються, також можливі небезпечні ускладнення — пневмонія, міокардит, важкі шлунково-кишкові розлади з кровотечею тощо.

Вірус передається під час контакту з калом або слиною інфікованої людини: як правило, через брудні руки до рота, а після цього розмножується в кишечнику. Джерелом інфекції можуть стати побутові предмети та іграшки.

Ліків проти поліомієліту не існує, однак його можна попередити за допомогою імунізації.

Діти до 5 років найбільш сприятливі до вірусу поліомієліту. Тому щеплення роблять із раннього віку:

у 2 та 4 місяці життя — інактивованою поліомієлітною вакциною (ІПВ);

у 6 та 18 місяців, а також 6 і 14 років — оральною поліомієлітною вакциною (ОПВ).

Обидві вакцини формують імунітет до поліомієліту, а ОПВ запобігає передаванню хвороби іншим людям завдяки тому, що формує імунітет у кишківнику та перериває передавання збудника.

Ніхто не повинен помирати від хвороб, яким можна запобігти. Особливо під час війни. Вакцинуйтеся!