Якість харчування у навчальних закладах області потребує покращення


Раціональний режим харчування, збалансованість раціону є основними умовами  для  підвищення  опору  дитячого  організму до захворювань, для   нормального   росту  і  розвитку  дітей. Дитяча їжа повинна бути якісною, свіжоприготованою, містити достатню кількість корисних речовин, вітамінів, необхідних для їх нормального розвитку і зростання. Необхідно виключити з раціону харчування продукти, які важко перетравлюються шлунком дитини.

Спеціалістами ДУ “Кіровоградський обласний лабораторний центр МОЗ України” на протязі 2016 року проводились  вибіркові моніторингові дослідження готових страв у навчальних закладах області за показниками:  калорійність, якість термічної обробки та  якість страв за бактеріологічними показниками.

Аналіз отриманних данних свідчить, що калорійність страв вивчалась у 30 навчальних закладах області, з них у 22 закладах, або 73,3% виявлені відхилення. Досліджено всього 82 проби, з них у 46 (56,1%) виявлені відхилення, а саме:

  • з 19 дошкільних навчальних закладів Гайворонського, Знам’янського, Кіровоградського та Новоархангельського районів виявлено відхилення у 12 ДНЗ, або 63,2% за рахунок Кіровоградського району, де таких закладів 87,5%, Гайворонського та Знам’янського — 50%. Досліджено 50 проб, з них з відхиленнями – 25 (50%);

  • з 9 загальноосвітніх навчальних закладів виявлено відхилення у 100% випадків (Гайворонський район), з 23 досліджених проб з відхиленнями – 18 (78%);

  • з 2 шкіл-інтернатів Гайворонського та Новомиргородського районів, порушення виявлені у Новомиргородському районі, з 9 проб – 3 з відхиленнями, що становить 33,3%.

На якість термічної обробки досліджено 16 страв в 16 навчальних закладах, з них: 13 проб в дошкільних навчальних закладах Гайворонського, Знам’янського та Кіровоградського районів, а також 3 проби в загальноосвітніх навчальних закладах Гайворонського району, всі без відхилень.

Дослідження проб страв за бактеріологічними показниками проводились в 63 навчальних закладах, з них: в 30 ДНЗ (м.Олександрія,   Гайворонського, Добровеличківського, Знам’янського, Новоукраїнського та Олександрівського районів); в 1 школі-інтернаті (Новомиргородський район), 31  загальноосвітньому навчальному закладі (м.Олександрія, Гайворонському, Знам’янському, Новоархангельському, Новоукраїнському, Олександрівському  районах). За результатами досліджень виявлено відхилення в 13 закладах, що становить 20,6%, а саме: в м.Олександрія (35,7%), Знам’янському (25%), Гайворонському (17,4%).

Всього досліджено 160 проб готових страв, з них не відповідає нормативам – 16, або 10% за рахунок Гайворонського району, де таких проб 17,4% (ДНЗ), м.Олександрія – 14,6% (дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади), Знам’янського району – 13,4% (загальноосвітні навчальні заклади).

Відбір та дослідження змивів з об’єктів довкілля та обладнання харчоблоків на умовно-патогенну мікрофлору було проведено у 127 навчальних закладах,  з них виявлені порушення на 30 об’єктах, що становить 23,6% за рахунок м.Олександрія, де цей показник 68,8%, Вільшанського району – 14,3%, Знам’янського – 8,3%, Кіровоградського – 12,5%, Новомиргородського  – 100% , Олександрівського – 50%, Новоукраїнського – 75%, Гайворонського – 15,3%.

Досліджено всього 2561 змив, з них позитивних – 30, або 1,2% за рахунок Новоукраїнського району, де питома вага позитивних змивів становить  11,8% (ДНЗ – 11,4%, школа-інтернат – 10%), Новомиргородського – 10% (ДНЗ), м.Олександрія – 9,7% (ДНЗ – 6%, ЗНЗ – 13,1%), Кіровоградського – 6,7% (ДНЗ), Гайворонського – 5,0 % (ДНЗ – 5,6%), Знам’янського – 3,7% (ДНЗ – 2%, ЗНЗ – 6%), Олександрівського – 3,0% (ДНЗ – 2,7%, ЗНЗ – 3,4%).

Отриманні данні свідчать про те, що якість харчування у навчальних закладах потребує покращення шляхом дотримання повноти вкладення продуктів при приготуванні готових страв у відповідності до меню-розкладок блюд,  дотримання технології приготування їжі та забезпечення бактеріологічної безпеки продуктів.

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на www.labcentr.kr.ua.