• 19.08.2022

25 квітня – Всесвітній день боротьби з малярією

Кві 24, 2017

         За даними ДЗ «Український центр з контролю та моніторингу захворювань МОЗ України» в 2016 році в Україні зареєстровано 43 завізних випадки малярії, з яких 1 з летальний від тропічної малярії.

        В Кіровоградській області в 2016 році зареєстровано 3 випадки  малярії: 1 випадок –в м. Кропивницький  (чотирьохденна  малярія у хворого, який працював в Екваторіальній Гвінеї); 1 випадок – в м. Олександрія (тропічна малярія у хворого, який  повернувся із Південного Судану): 1 випадок – в Кіровоградському районі (чотирьохденна  малярія у хворого, який працював у  Республіці Кот-д`Івуар).

         Станом на 01.01.2017 року на обліку в лікувально-профілактичних закладах Кіровоградської області перебуває 37 осіб, які прибули на територію України з ендемічних з малярії країн.

           Малярія – це гостре інфекційне захворювання, яке характеризується гострим, а інколи затяжним перебігом, періодичними підйомами температури тіла, збільшенням печінки, селезінки.

           Малярія передається від хворої до здорової людини через укуси.  У хворого на малярію, через 1 – 6 тижнів після зараження, з’являється лихоманка, озноб, головний біль, біль в м’язах, слабкість, блювота, біль в животі. Підвищення температури носить періодичний характер, супроводжується ознобом, пропотіванням. Перші симптоми малярії можуть бути помірно вираженими, не зразу розпізнані як малярія. Можуть бути і інші ознаки, які пов’язані з недостатністю нирок, печінки, серця тощо,  які можуть призвести до смерті. При відсутності специфічного лікування приступи малярії продовжуються в середньому 3 – 6 тижнів.

            Хвора на малярію людина на окремих етапах розвитку хвороби, у разі пізнього звернення за медичною допомогою, неправильного прийому лікувальних засобів, може бути джерелом інфекції. На території зустрічається комар, який може бути переносником деяких видів малярії. В теплу пору року існує ризик передачі та виникнення місцевих випадків малярії.

             Слід уникати укусів комарів, користуючись для цього репелентами (речовинами, що відлякують комах), наносячи їх на відкриті ділянки тіла і на одяг. Застосовувати засоби для відлякування комах слід в строгій відповідності з рекомендаціями виробника.

             За рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я, профілактичні протималярійні препарати починають приймати за один тиждень до виїзду, протягом всього терміну перебування на ендемічній території та 4 тижні після повернення (один раз на тиждень). Призначення будь-якого препарату потребує попередньої консультації лікаря. Можна звернутись до дільничного лікаря, лікаря – інфекціоніста в поліклініку за місцем проживання.

             При умові регулярного прийому препаратів можна значно знизити ризик захворювання тяжкими формами малярії, попередити ускладнення хвороби.

             Розвиток туризму також сприяє завозу захворювання з природних вогнищ до територій, де малярію було ліквідовано, коли особи, що виїжджають, не проінформовані про можливість захворювання на малярію, заходах її профілактики чи не прийняли до уваги цю інформацію.

              Туристичні фірми та інші організації, які відправляють туристів та співробітників в ендемічні країни, повинні інформувати про епідемічну ситуацію в країні виїзду, можливий ризик зараження на малярію та заходи її профілактики.

 

Заступник директора                                                              Оперчук Н. І.

 Лікар-епідеміолог                                                                   Головань А. Ю.

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на www.labcentr.kr.ua.

299 Переглядів