Вірусні гепатити – небезпечні інфекції


     Вірусні гепатити – це група небезпечних для людини інфекційних захворювань, викликаних різними вірусами, що уражують печінку. На сьогодні відомо дев’ять збудників гострого вірусного гепатиту. Перші сім отримали назви за першими літерами латинського алфавіту – А, В, С, D, E, F і G.

     Медико-соціальне значення захворюваності на вірусні гепатити визначається їх високою поширеністю, формуванням хронічних вірусних гепатитів, з розвитком тяжких ускладнень, таких як цироз печінки та гепатоцелюлярна карцинома, що веде до інвалідизації та зростання летальності в подальші вікові періоди.

     За даними статистики, кожна десята людина Землі інфікована одним із гепатотропних вірусів. Відомо, що кожного року у світі гине близько двох мільйонів людей з різними формами НВ-інфекції, з них близько 500 тисяч – від цирозу, 300 тисяч – від карциноми печінки. Латентний перебіг та малосимптомність хронічного вірусного гепатиту С обумовлюють складність розпізнавання хвороби в інфікованих людей, які стають джерелом інфекції та підтримують захворюваність на високому рівні. Найбільш поширеними є Вірусні гепатити A, B і C. Механізми передачі вірусних гепатитів різні: від звичного для гострих кишкових інфекцій  фекально-орального при гепатиті А до гемоконтактного, або парентерального механізмаму передачі при гепатитах В і С.

     В Україні за останні роки захворюваність на вірусний гепатит А значно знизилась, в області та у місті Кропивницький – реєструються поодинокі випадки захворювання. Показники захворюваності хронічними вірусними гепатитами В і С значно збільшились завдяки впровадженню сучасних методів лабораторної діагностики та виявленню таких хворих.

     Фекально-оральний шлях передачі при вірусному гепатиті А реалізуються при порушенні правил особистої гігієни, коли збудник з кишечника хворої людини, (через забруднений ґрунт, немиті руки, воду і фекалії) потрапляє через рот в організм іншої людини, заражаючи його. 

     Парентеральний шлях передачі віруса при гепатитах В і С (гемоконтактний) відбувається в разі проникнення збудника в організм людини через кров, що можливе при таких маніпуляціях, як переливання крові, внутрішньовенне вживання наркотиків, татуаж, пірсинг, а також статевим шляхом та вертикальним – від матері до плода під час вагітності, або пологів.

     Важливим профілактичним заходом є раннє виявлення та ізоляція хворих на гострі вірусні гепатити, а також лабораторне обстеження хворих із хронічним захворюванням печінки, обстеження їх на маркери вірусів гепатитів.

     Порушення правил особистої гігієни при спільному проживанні з хворим на вірусний гепатит В або гепатит С може призвести до інфікування. Але в будь-якому випадку дотримання правил особистої гігієни (користування лише індивідуальними зубними щітками, бритвами, манікюрними ножицями, рушниками), є основою збереження здоров’я для кожної людини. Пропаганда безпечного сексу, морально-етичних норм життя, уникання позашлюбних статевих контактів, також знижує ризик інфікування вірусними гепатитами В і С.

     Проти гепатиту В розроблені сучасні ефективні вакцини. В Україні вакцинація проти гепатиту В введена в Календар профілактичних щеплень і перше щеплення новонароджений отримує в пологовому будинку, в подальшому згідно схеми вакцинації в кабінетах щеплення, за призначенням сімейного лікаря.

     Для профілактики вірусного гепатиту А розроблено високоефективні вакцини проти гепатиту А. Вакцинація проти вірусного гепатиту А внесена до Календаря щеплень як рекомендована за епідемічними показаннями та з метою профілактики.

     Виявлення захворювання на вірусні гепатити на ранніх стадіях значно збільшує шанс на повне одужання та збереження здоров’я.

 

 

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на www.labcentr.kr.ua.