• 20.01.2022

ПРОФІЛАКТИКА КАШЛЮКУ

Тра 16, 2017

      Кашлюк – гостра високо контагіозна інфекція респіраторного тракту, що супроводжується запаленням гортані, трахеї і бронхів. У типовій формі хвороба проявляється нападами (пароксизмами) кашлю, тяжкість і тривалість яких варіюють.

 Клінічний плин кашлюку можна розділити на три періоди – катаральний (початковий, продромальний), спазматичний (судомний, пароксизмальний, конвульсивний) і одужання (зворотний розвиток).

    Середня тривалість захворювання складає від 6-ти до 10-ти тижнів, але можливо і затяжний перебіг. Кашлюк у дітей молодшого віку найчастіше має три чітко виражені стадії.
Катаральна стадія – на початковому етапі кашлюк у дорослих і дітей має симптоми, схожі з ознаками простудних захворювань: пацієнтів турбує чхання, риніт, невеликий кашель, сльозотеча. В окремих випадках відмічається підвищення температури тіла з помірними гарячковими явищами. Перша стадія триває від кількох діб до 14 днів; у цей час хворий є джерелом інфекції для оточуючих людей.
Розвиток кашлю (пароксизмальна стадія) – саме в цей час проявляються найбільш важкі симптоми кашлюку. Болісні напади сухого, спазматичного кашлю можуть наступати до 30 разів за добу, їх практично неможливо контролювати і купірувати; часто із-за хворим кашлю важко дихати. Тривалість стадії 2-4 тижні. Стадія одужання – це заключний етап, на якому відбувається поступове відновлення здоров’я. Самопочуття хворого поліпшується, повертається життєва енергія; ознаки кашлюку зменшуються, кашель з’являється рідше, хоча і може бути більш гучним. До моменту повного лікування може пройти від декількох тижнів до декількох місяців.

          Заразитися кашлюком можна тільки від хворої людини або бактеріоносія.

         Збудник передається повітряно-крапельним шляхом (через повітря). Крапельки слизу, що виділяються хворим під час дихання, чхання, кашлю поширюються на відстань 1-2 м і осідають на дихальні шляхи.

        Щеплення для профілактики кашлюку проводяться за віком: у 2 місяці (перше щеплення), у 4 місяці (друге щеплення), у 6 місяців (третє щеплення) та у 18 місяців (четверте щеплення).
Для вакцинації дітей проти кашлюку на першому році життя можуть використовуватися вакцини як з ацелюлярним (далі — АаКДП), так і з цільноклітинним (далі — АКДП) кашлюковим компонентом.
Перенесений кашлюк в анамнезі не є протипоказанням до вакцинації проти цієї хвороби. Щеплення проти кашлюку проводиться дітям до 6 років 11 місяців 29 днів.

Заступник директора                                                Оперчук Н. І.

Лікар-епідеміолог                                                     Головань А. Ю.

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на www.labcentr.kr.ua.

212 Переглядів