• 19.05.2024

5 квітня – Міжнародний День супу

Кві 5, 2022

Свято започаткували, щоб підкреслити важливість цієї страви для здоров'я людини.

Слово «суп» походить від французького «soupe», а воно – від латинського «suppa», що в перекладі – хліб, розмочений у відварі або бульйоні. Це мало схоже на суп у сьогоднішньому розумінні.

Нині у світі налічується приблизно 150 типів супів, які поділяються на більш ніж тисячу видів, при цьому кожен вид має варіанти. Суп готують як влітку, так і взимку практично у всіх країнах.

Основні види супів класифікують за такими категоріями:

  1. По температурі подачі – холодні і гарячі супи;
  2. По калорійності – легкі і ситні (наваристі);
  3. По використовуваних інгредієнтів – вегетаріанські (пісні) і супи, до складу яких входять компоненти тваринного походження;
  4. За технологією приготування – варені супи і сирі; супи-пюре; заправні або загущені супи;
  5. За смаком – солоні, нейтральні, солодкі. Який рецепт супу самий правильний і популярний – відповісти складно. Все залежить від країни і особистого смаку. У складі супів зустрічаються найрізноманітніші компоненти: м'ясо птахів або тварин, овочі, гриби, риба, злаки, бобові, молочні продукти, борошняні вироби, зелень, фрукти, ягоди, спеції. В залежності від інгредієнтів страви та особистих уподобань, супи подають на сніданок, обід або вечерю. Наприклад, молочний суп підходить і для ранкового прийому їжі, а овочевий і м'ясний частіше подають вдень або ввечері.

Серед «національних» супів найвідомішими є український борщ

А перший рецепт супу знайдено в кулінарній книзі, написаній у IV столітті. До його складу входили пшениця, оливкова олія, м’ясний фарш, мізки, перець, лавровий лист, тмин, вино, ферментований рибний соус.

Про корисність супів говорять давно. Лікарі впевнені навіть під час хвороби прописують хворому легкі бульйони і овочеві супи для відновлення сил. На думку медиків, супи благотворно впливають на систему травлення організму, стимулюючи вироблення ферментів і шлункового соку, є профілактикою серцево-судинних, шлунково-кишкових і навіть онкологічних захворювань. Але важливо пам'ятати, що не можна зловживати м'ясними, рибними і грибними супами тим, у кого підвищена кислотність шлункового соку і людям, схильним до утворення каменів у нирках і подагрі.

Смакові вподобання людей з плином часу можуть змінюватися, проте супи — прості або вишукані, суто національні чи універсальні, залишаються актуальними завжди.