• 04.05.2024

30 травня – Всесвітній день боротьби проти астми і алергії

Тра 30, 2022

Всесвітній день боротьби проти астми і алергії покликаний акцентувати увагу громадськості на цих проблемах. Алергія – це імунна реакція організму на алерген. Алергеном, наприклад, може бути рослинний пилок, шерсть тварин, побутова хімія та косметика, продукти харчування, лікарські препарати. До основних симптомів алергії належать: чхання, свербіж шкіри, сльозотеча, закладеність носу, кашель.

У період поширення коронавірусу актуальним є питання про те, чим сезонна алергія відрізняється від COVID-19. Як зазначає Центр громадського здоров’я МОЗ України, ключова відмінність сезонної алергії полягає у тому, що для неї не характерне підвищення температури і симптоми знімаються протиалергійними засобами. Якщо у людини поліноз (алергія на пилок рослин), вона має уникати контактів зі специфічними алергенами і проконсультуватися з лікарем щодо протигістамінних ліків та імунотерапії. Астма - це хронічна хвороба, що найчастіше проявляється періодичними нападами задишки та свистячими хрипами. Частота та ступінь важкості цих симптомів можуть бути різними. Як правило, напади відбуваються під час фізичної активності або вночі. Як зазначає Міністерство охорони здоров’я України, найбільш поширеними причинами бронхіальної астми є:

Алергени. Пацієнти, що страждають від алергічного риніту або атопічного дерматиту, мають в 3-5 разів вищий ризик захворіти на бронхіальну астму. І навпаки: бронхіальна астма може спровокувати алергією на певні подразники.

Спадкова схильність. Якщо хтось із ваших родичів хворів на астму, то ви автоматично відноситесь до групи ризику.

Шкідливі умови праці: вплив хімічних подразників, особливо на робочому місці.

Низька вага при народженні та/або куріння матері під час вагітності. Часті респіраторні захворювання.

Деякі медикаменти. Аспірин, група протизапальних і знеболюючих препаратів, ліки від тиску (бетаблокатори) також можуть стати причиною брохніальної астми.

Ожиріння.

Низька фізична активність.

Фактори, що сприяють розвитку бронхіальної астми: домашні алергени (пил і пилові кліщі, пліснява), домашні тварини (шерсть, пір’я, слина тощо), таргани і засоби побутової хімії.

Несприятливі погодні умови (холодне повітря), сильне емоційне (страх або гнів) та фізичне навантаження можуть викликати посилення симптомів або розвиток ускладнень астми.

Щоб зменшити ризики бронхіальної астми, необхідно підтримувати чистоту в домі, регулярно прибираючи і провітрюючи приміщення. Стежте за рівнем сухості повітря в домі, за потреби зволожуйте і фільтруйте повітря спеціальними приладами.

При перших підозрах на алергію, зверніться до лікаря.

Профілактика бронхіальної астми – це обмеження хімікатів. Якщо не можете відмовитись від побутової хімії, то користуйтеся гумовими рукавичками і маскою.

Оскільки причиною астми можуть стати деякі препарати, не займайтесь самолікуванням, перед прийомом будь-яких ліків радьтеся з лікарем!

Будьте активними. Навіть якщо ви не займаєтесь спортом, мотивуйте себе на прогулянки.