У 2000 році Всесвітня організація охорони здоров’я вперше використала термін «епідемія» для характеристики ситуації з ожирінням.
За оцінками ВООЗ, надмірною вагою в сучасному світі страждають приблизно 1,5 мільярда дорослих людей, а орієнтовно 20 мільйонів дітей до 8 років мають проблеми із зайвою вагою. В Україні від зайвої ваги страждає орієнтвно 15% населення.
Ожиріння – це хронічне рецидивуюче захворювання, що характеризується надмірним нагромадженням жирової тканини в організмі.
Ожиріння збільшує ризик виникнення різноманітних захворювань, зокрема:
захворювання серця;
діабет ІІ типу;
синдром обструктивного апное сну (різке зменшення або повна зупинка дихання під час сну);
деякі види онкологічних захворювань;
остеоартриту;
астми.
Найчастіше ожиріння виникає внаслідок споживання їжі з високою калорійністю у поєднанні з недостатньою фізичною активністю, плюс за наявності фактора генетичної сприйнятливості. Основні причини ожиріння:
малорухливий спосіб життя;
нераціональне харчування та переїдання;
хронічна перевтома, стреси.
Ожиріння – це проблема, з якою можна і потрібно боротися. Для цього необхідно, в першу чергу, бажання самих людей змінити свої звички і спосіб життя.
Профілактика та лікування: на початку лікують ендокринні (гормональні) порушення, соматичні хвороби, психічні розлади, які сприяють ожирінню. Потім – дієта під наглядом дієтолога. Будь-які розрекламовані засоби для схуднення можуть дати деякий ефект тільки разом з обмеженням споживання калорій, жирів, вуглеводів і збільшенням фізичного навантаження.
Людям з надмірною вагою рекомендують бігати, плавати або їздити на велосипеді. Найбільш простим фізичним навантаженням вважають ходьбу. Вона повинна бути регулярною, помірної інтенсивності, щоденною, починаючи з 10 хвилин на день, з поступовим збільшенням тривалості до 30-40 хвилин, з включенням коротких (10-15 хвилин) епізодів швидкої ходьби.
