• 05.05.2024

20 жовтня – Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози

Жов 20, 2023

Щороку 20 жовтня в Україні проходить під знаком особливої уваги до боротьби з раком молочної залози. Цей діагноз встановлюють 15 тисячам українок щорічно.

Рак молочної залози — злоякісна пухлина залозистої тканини молочної залози. Це найчастіша форма раку у жінок віком від 13 до 90 років. Кількість випадків раку молочної залози щорічно зростає.
Найвищі показники захворюваності на рак молочної залози серед українок віком понад 60 років, хоча вже з 30 років істотно частішають випадки захворювання. Кожній четвертій жінці рак грудей діагностують уже на ІІІ–ІV стадії, коли ефективність лікування значно знижується.
У Кіровоградській області в структурі онкозахворюваності рак молочної залози посідає третє місце (9,4%) після раку шкіри (12,7%) та раку легень (9,7%).
Щорічно найвищий показник смертності реєструється при раку молочної залози – 29,6 (по Україні – 24,0).
Відсоток візуальних локалізацій, які виявляють у занедбаному стані при раку молочної залози, складає 28,7% (29,3% у 2021 р.) (по Україні у 2021 р. – 27,6%), а у громадах Голованівської та Новгородківської територій він склав по 50,0%, Новоархангельської – 66,7%, Олександрійської – 44,4%, Устинівської та Маловисківської – по 40%, Олександрівської та Новоукраїнської по 33,3%, а у Вільшанській – 100%.
Важливо: рак виліковний за умови його виявлення на I стадії — у 95% жінок, на II стадії — у 80%, на III стадії — у 50% жінок.
Для запобігання раку молочної залози важливо дотримуватися здорового способу життя (відмовитись від куріння, алкоголю, регулярно займатися фізичною активністю і підтримувати нормальну масу тіла), а також:
- вчасно проходити огляд лікаря мамолога — не рідше одного разу на 1–2 роки;
- жінкам старше 50 років — що два роки здійснювати мамографічні обстеження;
- усім жінкам старше 20 років варто щомісяця самостійно обстежувати молочні залози.
У разі будь-яких змін у молочних залозах варто негайно звертатись до свого сімейного лікаря, з яким було укладено декларацію!
Зазначимо, що МОЗ України за Програмою медичних гарантій реалізує державну політику з питань ранньої діагностики раку молочних залоз. Зокрема, в переліку досліджень, які входять в пріоритетні послуги, включено мамографію, яка призначається пацієнткам після 40 років. За направленням лікаря послуга є безоплатною.