Куріння чи здоров’я –обирайте самі ?


«Армія курців поменшає в Україні тоді, коли ця звичка сприйматиметься не як ознака розкутості та модності, а як свідчення відсталості та слабкості»

Андрій Курков – письменник

Всесвітній день боротьби з тютюнокурінням – встановлений у 1987 році Всесвітньою організацією охорони здоров’я, відзначається 31 травня кожного року. В 2019 році він проходить під гаслом «Табак і здоров’я легень».

В цей день по всьому світу проходять антитютюнові акції.

Причиною появи боротьби з тютюнокурінням є передчасна смертність та хвороби у всьому світі, яким людство здатне запобігати.

На сьогоднішній день, за даними звіту ВООЗ, від вживання тютюну щороку помирає понад 5 мільйонів людей; очікується, що до 2030 року ця цифра зросте до 8 мільйонів смертей щорічно. Більш того, практично кожні 6 секунд у світі помирає людина, яка курить.

Тютюнокуріння в наш час становить одну з найсерйозніших медико-соціальних проблем.

Всі форми споживання тютюну, а також  вплив  продуктів його згорання на тих, хто не курить (пасивне або вимушене куріння), значно підвищують захворюваність і передчасну смертність, що спричиняються більш як 20 різними хворобами.

Більшість досліджень показали, що ризик виникнення захворювань залежить як від кількості викурюваних сигарет, так і від тривалості куріння.

 В тютюновому димі міститься біля 4000 хімічних cполук.

Основними причинами смертей, пов’язаних із тютюнокурінням, є серцево-судинні захворювання (47%); захворювання органів дихання (19%);  рак легень (16%), інші види раку (9%); другі причини (9%). Близько 70%, пов’язаних з тютюном, смертей сталися з людьми віком від 35 до 69 років, а це означає, що  кожен померлий у цій віковій групі втратив у середньому 19 років життя.

Куріння спричиняє 30% всіх випадків смерті від онкологічних захворювань і 90% всіх випадків захворювання раком легень.

Тютюнокуріння також істотно збільшує ризик розвитку інших форм рака: ротової порожнини, гортані, стравоходу, підшлункової залози, нирок, сечового міхура, шийки матки.

Діти курців мають значно гірші імунологічні показники і тому вони більш схильні до частих вірусних та бактеріальних інфекцій.

Куріння жінок під час вагітності спричиняє не тільки збільшення частоти ускладнень вагітності і випадків внутріутробної смерті плода, зростання ризику викиднів і зниження маси тіла новонароджених, але й позначається на здоров’ї дитини протягом перших 7 – 9 років життя відставанням психічного і фізичного розвитку.

Україну відносять до країн з високою розповсюдженістю куріння. В наш час курять 51% чоловіків працездатного віку в міській і 60% – в сільській місцевості. За 20-річний період поширеність куріння серед міських жінок працездатного віку зросла від 5 до 20%. Більш, як половина всіх курців свою першу сигарету викурили у віці до 12 років.

За даними ВООЗ Україна в абсолютних цифрах знаходиться на 17 місці серед усіх країн по споживанню сигарет, що складає 1,5% всіх сигарет у світі. Якщо у всьому світі на кожну людину припадає в середньому 870 випалюваних за рік сигарет, то в Україні – 1500-1800 або біля 5 сигарет в день, тобто приблизно в 2 рази більше, ніж в середньому на земній кулі. Помірний курець щорічно витрачає на сигарети до 7200 гривень.

Тютюнозалежність – хронічне захворювання, що потребує лікування. Досвід багатьох країн, які досягли значних успіхів у зниженні захворюваності і смертності від хронічних неінфекційних захворювань, довів, що саме  зменшення поширеності куріння вірогідно позитивно впливає на показники  здоров’я.

Шановні мешканці області! Бережіть своє здоров’я  та здоров’я своїх близьких. Вдихаючи тютюновий дим – вбиваєте себе, видихаючи – інших.

 Відділ організації досліджень фізичних і хімічних факторів та епідеміологічного нагляду за неінфекційними хворобами   ДУ «Кіровоградський обласний лабораторний центр МОЗ України» 

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на www.labcentr.kr.ua