Профілактика холери


Незабаром наступлять спекотні дні, коли люди, особливо діти, багато часу проводять відпочиваючи на морях, річках та водоймищах. Але приємні хвилини відпочинку можуть зіпсувати захворювання на кишкові інфекції, традиційний підйом яких спостерігається якраз в цей період року. І найстрашніша з цих інфекцій – холера.

Людство давно знайоме з цією інфекцією, епідемії якої приводили до масових захворювань в країнах і, навіть, континентах. В минулому захворюваність холерою приводила до значної кількості смертей. Із-за високої смертності та високого ступеня зараження в разі контакту з хворим, швидким розповсюдженням захворювання, холера відноситься до особливо небезпечних інфекцій.

Щорічно холера реєструється більше ніж в двадцяти країнах світу. В Україні в останні роки і захворювання холерою не реєструвались, останній спалах холери був в Маріуполі в 2011 році (18 випадків), реєструвались спалахи в дев’яностих роках минулого століття (в основному в 1994-1995р.р.).

Актуальна проблема захворюваності холерою є для південних областей України (Миколаївська, Херсонська, Одеська, Запорізька, Дніпропетровська). Поодинокі випадки завозу холери в ті роки були в Житомирську, Львівську, Луганську і інші області – всього шість регіонів, в т.ч. і в Кіровоградську область. Але завдяки своєчасно проведеним санітарно-протиепідемічним заходам кількість захворілих в усіх випадках обмежилась одиницями, або декількома десятками.

В Кіровоградській області з метою попередження захворювання на холеру проводяться регулярні спостереження за довкіллям з застосуванням лабораторних методів досліджень. В теплий період року проводяться дослідження води з місць масового відпочинку людей, зокрема з пляжів. Так в 2015 році було досліджено майже дві з половиною сотні проб води, в 2016 році досліджено 256 проб води. В результаті досліджень збудників холери не виявлено, але про можливість їх попадання в воду свідчать знахідки так званих холероподібних вібріонів в досліджених пробах (до 20% в 2015 році та до 12% – 2016 році). Холероподібні вібріони не викликають захворювань холерою у людей, але це враховується як свідчення того, що справжні збудники холери можуть знаходитись в воді.

Холерою хворіють тільки люди, отже і занесення збудника можливе тільки від хворого або, так званого, вібріоносія. Вібріоносійство – це коли людина не хворіє, але виділяє збудник хвороби в навколишнє середовище. Такі випадки можливі, коли вібріоносій до зараження відвідував країни, де реєструється холера.

Захворювання починається як звичайний розлад шлунку (гастроентероколіти). Але холера відрізняється від звичайного гастроентероколіта важким перебігом, швидким розвитком захворювання. Без лікування захворювання може привести до смерті хворого. Навіть при призначенні лікування, але в пізні, «запущені», терміни, смертність може досягати до 7-10% від захворілих.

Як же запобігти захворюванню на холеру:

  • обов’язково перед вживанням їжі мити руки з милом;

  • не заковтувати воду при купанні в будь-яких водоймах;

  • ретельно мити під проточною водою овочі та фрукти;

  • в епідсезон вживати для пиття тільки кип’ячену або мінеральну воду;

  • при відпочинку на березі водоймища вживати їжу підкислену лимонним соком, оцтом, лимонною кислотою або сухим вином;

  • не використовувати в їжу слабосолену рибу;

  • у випадку розладу шлунку не займатись самолікуванням, а звертатись до лікаря;

  • в разі наміру їхати за кордон цікавитись ситуацією з захворюваності холерою в країни, куди є намір поїхати.

Завідувач відділення ОНІ                                            Ф. Чорний

 

 

Лікар відділення ОНІ                                                   С. Переведенцев

 

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на www.labcentr.kr.ua.