• 27.04.2024

Чи небезпечні пилові кліщі?

Кві 19, 2017

        Побутовий пил на  50-60% складається з неорганічних речовин рослинного та тваринного походження. В ньому міститься лупа, волосся, луска рогового шару епідермісу, бактерії, цвільові грибки, комахи, кліщі домашнього пилу.

        Розмір пилового кліща настільки малий (не більше 0,4 мм), що його неможливо розглянути неозброєним оком. Зате їх кількість навколо нас може бути просто величезна, від сотні до декількох тисяч в 1 грамі пилу і від 300 до 400 мільйонів тільки на одному двоспальному ліжку!

        До основних місць перебування пилових кліщів можна віднести: пилосос (мішок для збору пилу є чи не найбільш ідеальним місцем для їх розмноження і мирного існування); матраци, подушки, ковдри та постільна білизна; м’які меблі; килими, паласи; одяг; м’які іграшки; хутро домашніх тварин та багато іншого. Пилові кліщі живуть на людині, зокрема, на його волоссі та шкірі.

          Головне джерело живлення пилових кліщів – це епідерміс. Кожен день з людини відлущується кілька десятків мільйонів шкірних лусочок, таким чином, за рік набирається близько двох кілограмів мертвих клітин. Постійна їжа в поєднанні з теплом (t25 ° C), вологістю (70-80%) і темнотою – найкраще середовище для пилових кліщів. Саме тому   матрац, який використовується протягом трьох років і не піддається ніякій обробці, може складатися на 10% з кліщів та їх екскрементів.

          Пиловий кліщ не здатний вкусити людину, і не може стати рознощиком інфекцій. Тим не менш, він небезпечний для великої кількості людей, так як є алергенної складової домашнього пилу. Точніше алергенами виступають продукти його життєдіяльності (фекалії, уламки хітинового панцира вже мертвих кліщів).

         Проблема полягає також у тому, що якщо ці алергени піднімуться в повітря, то потім вони дуже довго осідають. Це дає їм можливість з легкістю потрапляти в дихальні шляхи людини, що може стати причиною нежиті (аж до хронічного),а також викликають ряд атопічних захворювань – бронхіальну астму, дерматит, алергійні риніт і кон’юнктивіт.

         Як позбавитися від пилових кліщів. З пиловим кліщем боротися можна і потрібно. Для повного знищення кліщів досить перебування їх упродовж 24 годин при температурі 40 ْ С, 8 годин – при 45 ْ  С, 2 години –при 50 ْ С, 10 хвилин – при 60 ْ С. Температурний вплив убиває живих кліщів, але не знищує їхньої алергенної дії, яка зберігається і після їхньої смерті. Тому необхідне сухе (щоб не створювати додаткової вологості) збирання пилососом, яке збирає трупи і продукти життєдіяльності. Особливо необхідна щотижнева обробка пилососом постільної білизни і м’яких меблів.

          Традиційні методи боротьби з пиловими кліщами – це мороз (дія низьких температур); сонце (ультрафіолетове випромінювання впродовж 2-х годин); регулярне вологе прибирання за допомогою 20%-ного розчину кухонної солі; своєчасна заміна матраців, ковдр, подушок; прання постільної білизни при температурі не нижче 65° C.

          Сучасні методи боротьби з пиловими кліщами: спеціальні пилососи; паро очищувачі, очищувачі повітря; засоби для анти кліщової обробки; проти алергенні добавки для прання білизни.

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на www.labcentr.kr.ua.

Ентомолог паразитологічної лабораторії                              Т. В. Колодіна

 

 

2 184 Переглядів